Kiírásra került a Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítvány 2023. évi pályázata

Az alábbiakban a VGYKE által közzétett pályázati kiírást olvashatja:

A Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítvány, együttműködve a Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesületével, a 2023. évben is pályázatot hirdet Magyarországon tanuló, magyar állampolgárságú általános és középiskolai tanulmányaikat folytató látássérült diákok részére, tanulmányaik végzésével összefüggő eszközök/ segédeszközök beszerzésének, egyéb az iskolai tanulmányokhoz kapcsolódó kiadások támogatása céljából.
A pályázat keretösszege 630.000, – Ft, amely az Alapítvány tőke kamataiból és az SZJA 1%-os támogatási keretéből kerül finanszírozásra.

Pályázati részvétel feltétele: hivatalos oktatási intézmény tanulója, a jó tanulmányi eredmény. A pályázaton való részvételhez a 3,5 átlagnál jobb tanulmányi eredmény szükséges.

A pályázat során maximum 21 gyermek támogatására nyílik lehetőség, melynek konkrét összege a feltételeknek megfelelő nyertesek tanulmányi eredményétől, a pályázók számától függ, a fent jelölt keretösszegre tekintettel. A pályázat elbírálása után a nyertesek részére a támogatás esetenkénti konkrét összegéről az Alapítvány tájékoztatást ad.

Az Alapítvány ezzel a pályázattal a 18 év alatti azon rászoruló látássérült gyermekeket kívánja támogatni, akik más pályázati lehetőségektől elesnek, az adott körülmények ellenére jó tanulmányi eredményt tudnak felmutatni, társaikkal együttműködő magatartást tanúsítanak.
Örömmel vennénk olyan pályázatot is, ahol az átlagtól eltérő tevékenység gyakorlóját támogathatnánk, aki például zenei vagy más művészeti területen is eredményes. Továbbá szívesen támogatunk olyan pályázó diákot, aki kreatív gondolkodásával a későbbiekben eredményes tanulmányokat folytathat például műszaki-, informatikai területeken.

Előnyben részesítjük:

  • A jó tanulmányi eredményt elérő, igyekvő diákokat (a pedagógus írásos véleménye alapján),
  • Nehéz jövedelmi helyzetben élő családban élő diákokat (rövid a körülményeket ismertető írásos bemutatkozás),
  • Látássérült testvérrel, vagy más látássérült családtaggal élő diákokat,
  • Halmozott fogyatékossággal élő diákokat,
  • Látássérült gyermekét egyedül nevelő szülő családjában élő diákokat.

Pályázni kizárólag a Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítványa és a VGYKE által kiadott pályázati űrlap teljes körű és a valóságnak mindenben megfelelő kitöltésével, illetve a kitöltött űrlap és a mellékletek, valamint a bemutatkozó levél határidőben történő benyújtásával lehet.
A pályázó a tanulmányát-, életvitelét segítő különféle eszközök, beszerzésére nyújthat be pályázatot.
A megpályázható összeg: maximum 30.000 – 50.000 Ft, tanulmányi átlagtól függően, melyet a kuratórium határoz meg. Amennyiben egy családból több pályázat érkezik be a kuratórium egyedi döntésével az egy családban élő gyermekeket együttesen támogathatja az egyéb körülmények figyelembevételével megállapított összeggel.

Pályázni az alábbi csoportokba tartozó eszközökre lehet:

  • tanulást segítő eszközök (informatikai, optikai, mechanikus, beszélő alkalmazások stb.)
  • iskolai munkáját, egyéb foglalkozásokat segítő eszközök
  • életvitelt könnyítő eszközök
  • személyes használatra ruhanemű, cipő, táska

A pályázat kötelező mellékletei:

1. Pályázati adatlap

2. Látássérülést igazoló dokumentum
a). MVGYOSZ és tag-szervezeteinek tagsági igazolványának fénymásolata (fényképes és az érvényes tagsági jogviszonyt igazoló oldalak) vagy,
b). emelt szintű családi pótlékot megállapító érvényes határozat fénymásolata

3. Az egy háztartásban élő több látássérült személy esetén valamennyiük fogyatékosságát igazoló dokumentumok (tagsági igazolvány fénymásolata, vagy fogyatékossági támogatást vagy vakok személyi járadékát megállapító határozat másolata, vagy emelt összegű családi pótlékot megállapító határozat másolata)

4. Bemutatkozó levél a pályázati adatlapon közöltek szerint.

  • iskolai pedagógus javaslata a pályázati adatlap figyelembevételével, a pályázó tanulmányaira tekintettel.
  • az iskolai jogviszony igazolása.

Felhívjuk figyelmüket, hogy a csatolandó fogyatékosságot igazoló dokumentumokat minden esetben másolatban szíveskedjenek benyújtani, kivétel a nyertes pályázók által benyújtott eszközvásárlás eredeti számlái! A Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítványa és VGYKE nem vállalja az eredeti dokumentumok visszajuttatását a pályázók részére!
Nyomatékosítjuk, hogy a támogatást csupán abban az esetben tudjuk kifizetni, ha a beszerzett eszközről szóló számlák dátuma 2023. október 02. és december 06. közé esik, illetve a benyújtott eredeti számlák a támogatott személy nevére szólnak.
Felhívjuk figyelmüket továbbá, hogy a pályázat benyújtása nem jelenti automatikusan a támogatás odaítélését!

A pályázati felhívás és adatlap letölthető a Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítványa honlapjáról,
http://pentekalapitvany.hu/,
illetve beszerezhető személyesen, vagy kérhető e-mailben a VGYKE központi ügyfélszolgálatán az alábbi elérhetőségeken:

VGYKE központi ügyfélszolgálat: 1141 Budapest, Szugló u. 81.
Telefon: (1)384-5541 (1-es menüpont)
E-mail: ugyfel@vgyke.com

A pályázatok benyújtási határideje 2023. október 27. péntek.

Pályázatok benyújthatók postai úton a VGYKE postacímére: 1590 Budapest Zugló 1 Posta, Pf.: 119. illetve személyesen a VGYKE központi ügyfélszolgálatán.
Postai benyújtás esetén határidőben benyújtottnak minősül az a pályázat, melyen a postai bélyegző legkésőbbi dátuma 2023. október 27. A postán benyújtott pályázatokat kérjük, elsőbbségi postázással feladni szíveskedjenek!
A személyesen benyújtott pályázatok esetén az egyesület munkatársai átvételi elismervényt állítanak ki. A személyesen történő benyújtás határideje 2023. október 27. péntek 12 óra.
Később beérkező Pályázatokat nem áll módunkban elfogadni!
A pályázatok benyújtását követően hiánypótlásra nincs lehetőség!
A pályázatokat a Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítvány kuratóriuma bírálja el legkésőbb 2023. november 17. napig. A pályáztatónak jogában áll az igényeltnél alacsonyabb összegű támogatást megítélni. A pályázat eredményéről az elbírálást követő 7 munkanapon belül minden pályázó értesítést kap, az általa megadott e-mail címre vagy a pályázó iskolájának e-mail címére, ennek hiányában a pályázó postai úton kap értesítést. Az értesítés objektív feltétele a jól olvasható cím megadása. A nyertes pályázók listája elérhető lesz a VGYKE honlapján is. Az elnyert támogatások felhasználására 2023. december 6-ig van lehetőség.
Az eredeti számlát legkésőbb 2023. év december 12. napjáig a VGYKE központi ügyfélszolgálatán be kell nyújtani, cím: 1141 Budapest, Szugló utca 81., vagy postán elküldeni, hogy december 12. napig beérkezzen, postacím: 1590 Budapest Zugló 1 Posta, Pf.: 119.

Nem bírálható el az a pályázat, amely:

  • hiányosan vagy nem megfelelően van kitöltve, ideértve az olvashatatlan kitöltést is, illetve, ha az eszköz neve, vagy típusa és bruttó beszerzési ára nincs feltüntetve
  • a pályázat valótlan adatokat tartalmaz
  • a megpályázott eszköz a kiírásnak nem felel meg
  • támogató pedagógus, vagy a kérelmező aláírása hiányzik
  • a pályázó a Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítványa tisztségviselője vagy annak hozzátartozója.

A megpályázott eszköz megvásárlását a pályázó nevére szóló ÁFA-s számlával kell igazolnia a nyertesnek, melynek eredeti példányát a VGYKE központi ügyfélszolgálatán be kell mutatni, és leadni. Az eredeti számla kerül a Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítványához. A támogatást az Alapítvány jóváhagyása után, utófinanszírozásként, egyösszegben, banki átutalással, a pályázó által megjelölt bankszámla tulajdonos bankszámlájára kerül kifizetésre, a nyertes pályázó nevének feltüntetésével.
A pályáztató a támogatás felhasználásának ellenőrzésére bármilyen, a hatályos jogszabályoknak megfelelő módon jogosult.

Felkérés:
Jelen pályázattól függetlenül a Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítványa tisztelettel kéri a pályázó környezetében élőket és a jószándékú ismerősöket, hogy SZJA 1%-os felajánlásukkal, vagy más adományukkal segítsék a rászorult gyermekek támogatását segítő munkát.
Az alapítvány számlaszáma: Kereskedelmi és Hitelbank Zrt. 10200823-22213619-00000000
Az így befolyt pénz csaknem teljes egészében növeli a későbbi pályázatok finanszírozására fordítható összeget, mely több gyermek támogatását teszi lehetővé.
A most támogatásra fordítható összeg, az évek alatt felajánlott adományoknak köszönhetően áll rendelkezésre.

Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítvány
E-mail: simbetet@t-online.hu
Telefon:(1) 407 0773

Javasoljuk az Alapítvány Weblapjának felkeresését, ahol több a pályázattal kapcsolatos információ is megtalálható az alábbi címen:
http://pentekalapitvany.hu/

Budapest, 2023. szeptember 26.

Üdvözlettel:

Fodor Ágnes és Sipos Balázs
A VGYKE elnöke és az Alapítvány képviselője

Pályázati adatlap:

Palyazat 2023. év

Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítvány 2022. évi pályázata

Az alábbiakban a VGYKE közleményét találják:

Pályázati kiírás
Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítvány, együttműködve a Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesületével, a 2022. évben is pályázatot hirdet Magyarországon tanuló, magyar állampolgárságú általános, közép, felsőfokú tanulmányaikat folytató látássérült diákok részére, tanulmányaik végzésével összefüggő eszközök/ segédeszközök beszerzésének, egyéb az iskolai tanulmányokhoz kapcsolódó kiadások támogatása céljából.
A pályázat keretösszege 700.000,- Ft, amely az Alapítvány tőke kamataiból és az SZJA 1%-os támogatási keretéből kerül finanszírozásra.

Pályázati részvétel feltétele: hivatalos oktatási intézmény tanulója, a jó tanulmányi eredmény. A pályázaton való részvételhez a 3,5 átlagnál jobb tanulmányi eredmény szükséges.

A pályázat során maximum 21 gyermek támogatására nyílik lehetőség, melynek konkrét összege a feltételeknek megfelelő nyertesek tanulmányi eredményétől, a pályázók számától függ, a fent jelölt keretösszegre tekintettel. A pályázat elbírálása után a nyertesek részére a támogatás esetenkénti konkrét összegéről az Alapítvány tájékoztatást ad.

Az Alapítvány ezzel a pályázattal elsősorban a 18 év alatti azon rászoruló látássérült gyermekeket kívánja támogatni, akik más pályázati lehetőségektől elesnek, az adott körülmények ellenére jó tanulmányi eredményt tudnak felmutatni, társaikkal együttműködő magatartást tanúsítanak.
Örömmel vennénk olyan pályázatot is, ahol az átlagtól eltérő tevékenység gyakorlóját támogathatnánk, aki például zenei vagy más művészeti területen is eredményes. Továbbá szívesen támogatunk olyan pályázó diákot, aki kreatív gondolkodásával a későbbiekben eredményes tanulmányokat folytathat például műszaki-, informatikai területeken.

Előnyben részesítjük:

  • A jó tanulmányi eredményt elérő, igyekvő diákokat (a pedagógus írásos véleménye alapján),
  • Nehéz jövedelmi helyzetben élő családban élő diákokat (rövid a körülményeket ismertető írásos bemutatkozás),
  • Látássérült testvérrel, vagy más látássérült családtaggal élő diákokat,
  • Halmozott fogyatékossággal élő diákokat,
  • Látássérült gyermekét egyedül nevelő szülő családjában élő diákokat.

Pályázni kizárólag a Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítványa és a VGYKE által kiadott pályázati űrlap teljes körű és a valóságnak mindenben megfelelő kitöltésével, illetve a kitöltött űrlap és a mellékletek, valamint a bemutatkozó levél határidőben történő benyújtásával lehet.
A pályázó a tanulmányát-, életvitelét segítő különféle eszközök, beszerzésére nyújthat be pályázatot.
A megpályázható összeg: maximum 30.000 – 50.000 Ft, tanulmányi átlagtól függően, melyet a kuratórium határoz meg. Amennyiben egy családból több pályázat érkezik be a kuratórium egyedi döntésével az egy családban élő gyermekeket együttesen támogathatja az egyéb körülmények figyelembevételével megállapított összeggel.

Pályázni az alábbi csoportokba tartozó eszközökre lehet:

  • tanulást segítő eszközök (informatikai, optikai, mechanikus, beszélő alkalmazások, stb.)
  • iskolai munkáját, egyéb foglalkozásokat segítő eszközök
  • életvitelt könnyítő eszközök,
  • személyes használatra ruhanemű, cipő, táska.

 

A pályázat kötelező mellékletei:

1. Pályázati adatlap

2. Látássérülést igazoló dokumentum
a). MVGYOSZ és tag-szervezeteinek tagsági igazolványának fénymásolata (fényképes és az érvényes tagsági jogviszonyt igazoló oldalak) vagy,
b). emelt szintű családi pótlékot megállapító érvényes határozat fénymásolata

3. Az egy háztartásban élő több látássérült személy esetén valamennyiük fogyatékosságát igazoló dokumentumok (tagsági igazolvány fénymásolata, vagy fogyatékossági támogatást vagy vakok személyi járadékát megállapító határozat másolata, vagy emelt összegű családi pótlékot megállapító határozat másolata)

4. Bemutatkozó levél a pályázati adatlapon közöltek szerint.
iskolai pedagógus javaslata a pályázati adatlap figyelembevételével, a pályázó tanulmányaira tekintettel.
az iskolai jogviszony igazolása.

Felhívjuk figyelmüket, hogy a csatolandó fogyatékosságot igazoló dokumentumokat minden esetben másolatban szíveskedjenek benyújtani, kivétel a nyertes pályázók által benyújtott eszközvásárlás eredeti számlái! A Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítványa és VGYKE nem vállalja az eredeti dokumentumok visszajuttatását a pályázók részére!

Nyomatékosítjuk, hogy a támogatást csupán abban az esetben tudjuk kifizetni, ha a beszerzett eszközről szóló számlák dátuma 2022. október 03. és december 06. közé esik, illetve a benyújtott eredeti számlák a támogatott személy nevére szólnak.
Felhívjuk figyelmüket továbbá, hogy a pályázat benyújtása nem jelenti automatikusan a támogatás odaítélését!

A pályázati felhívás és adatlap letölthető a Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítványa honlapjáról az alábbi link megnyitását követően:
http://pentekalapitvany.hu/palyazat+p+2022.doc
illetve beszerezhető személyesen, vagy kérhető e-mailben a VGYKE központi ügyfélszolgálatán az alábbi elérhetőségeken:

VGYKE központi ügyfélszolgálat: 1141 Budapest, Szugló u. 81.
Telefon: (1)384-5541 (1-es menüpont)
E-mail: ugyfel@vgyke.com

A pályázatok benyújtási határideje 2022. október 28. péntek.

A pályázatok benyújthatók postai úton a VGYKE postacímére: 1590 Budapest Zugló 1 Posta, Pf.: 119. illetve személyesen a VGYKE központi ügyfélszolgálatán.
Az egyesület ügyfélszolgálati irodájában munkatársaink előzetes egyeztetés esetén állnak rendelkezésükre a pályázati adatlapok kitöltésében.

Postai benyújtás esetén határidőben benyújtottnak minősül az a pályázat, melyen a postai bélyegző legkésőbbi dátuma 2022. október 28. A postán benyújtott pályázatokat kérjük, elsőbbségi postázással feladni szíveskedjenek!
A személyesen benyújtott pályázatok esetén az egyesület munkatársai átvételi elismervényt állítanak ki. A személyesen történő benyújtás határideje 2022. október 28. péntek 12 óra.

Később beérkező Pályázatokat nem áll módunkban elfogadni!

A pályázatok benyújtását követően hiánypótlásra nincs lehetőség!

A pályázatokat a Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítvány kuratóriuma bírálja el legkésőbb 2022. november 25. napig. A pályáztatónak jogában áll az igényeltnél alacsonyabb összegű támogatást megítélni. A pályázat eredményéről az elbírálást követő 7 munkanapon belül minden pályázó értesítést kap, az általa megadott e-mail címre vagy a pályázó iskolájának e-mail címére, ennek hiányában a pályázó postai úton kap értesítést. Az értesítés objektív feltétele a jól olvasható cím megadása. A nyertes pályázók listája elérhető lesz a VGYKE honlapján is. Az elnyert támogatások felhasználására 2022. december 9-ig van lehetőség.
Az eredeti számlát legkésőbb 2022. év december 12. napjáig a VGYKE központi ügyfélszolgálatán be kell nyújtani, cím: 1141 Budapest, Szugló utca 81., vagy postán elküldeni, hogy december 12. napig beérkezzen, postacím: 1590 Budapest Zugló 1 Posta, Pf.: 119.

Nem bírálható el az a pályázat, amely:

  • hiányosan vagy nem megfelelően van kitöltve, ideértve az olvashatatlan kitöltést is, illetve ha az eszköz neve, vagy típusa és bruttó beszerzési ára nincs feltüntetve
  • a pályázat valótlan adatokat tartalmaz
  • a megpályázott eszköz a kiírásnak nem felel meg
  • támogató pedagógus, vagy a kérelmező aláírása hiányzik
  • a pályázó a Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítványa tisztségviselője vagy annak hozzátartozója.

A megpályázott eszköz megvásárlását a pályázó nevére szóló ÁFA-s számlával kell igazolnia a nyertesnek, melynek eredeti példányát a VGYKE központi ügyfélszolgálatán be kell mutatni, és leadni. Az eredeti számla kerül a Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítványához. A támogatást az Alapítvány jóváhagyása után, utófinanszírozásként, egy összegben, banki átutalással, a pályázó által megjelölt bankszámla tulajdonos bankszámlájára kerül kifizetésre, a nyertes pályázó nevének feltüntetésével.
A pályáztató a támogatás felhasználásának ellenőrzésére bármilyen, a hatályos jogszabályoknak megfelelő módon jogosult.

Várjuk a megkereséseket, hogy az adományozók szándékainak megfelelően segíthessük a látássérült tanulókat!

Felkérés:
Jelen pályázattól függetlenül a Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítványa tisztelettel kéri a pályázó környezetében élőket és a jószándékú ismerősöket, hogy SZJA 1%-os felajánlásukkal, vagy más adományukkal segítsék a rászorult gyermekek támogatását segítő munkát.
Az alapítvány számlaszáma: Kereskedelmi és Hitelbank Zrt. 10200823-22213619-00000000
Az így befolyt pénz csaknem teljes egészében növeli a későbbi pályázatok finanszírozására fordítható összeget, mely több gyermek támogatását teszi lehetővé.
A most támogatásra fordítható összeg, az évek alatt felajánlott adományoknak köszönhetően áll rendelkezésre.

Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítvány
E-mail: simbetet@t-online.hu
Telefon:(1) 407 0773

Javasoljuk az Alapítvány Weblapjának felkeresését, ahol több a pályázattal kapcsolatos információ is megtalálható az alábbi címen:
http://pentekalapitvany.hu/

Budapest, 2022. szeptember 29.

Üdvözlettel:

Fodor Ágnes és Sipos Balázs
A VGYKE elnöke és az alapítvány képviselője

Mostantól nem csak a mozgáskorlátozott személyek kaphatnak támogatást akadálymentesítésre

A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének híre:

Módosult a gyermeket nevelő családok otthonfelújítási támogatására vonatkozó rendelet, így mostantól többek között a vak és gyengénlátó személyek számára történő akadálymentesítési munkálatok is finanszírozhatóak a támogatásból. Cikkünkben ismertetjük a részleteket.

A Magyar Közlöny 169. számában a napokban megjelent, a családok támogatásaival összefüggő egyes kormányrendeletek módosításáról szóló 530/2021. (IX. 14.) kormányrendelet alapján bővült a támogatással elvégezhető akadálymentesítési munkálatok köre, így a mozgássérült emberek mellett a többi fogyatékossággal élő személy számára akadálymentességet biztosító beszerzések, átalakítások is támogatottá váltak.
Lakásfelújítás támogatása
Mint ismeretes, ez év január 1-jétől lehetőségük van vissza nem térítendő támogatást igénybe venni otthonuk felújításához azoknak a családoknak, ahol legalább 1 gyermeket nevelnek, vagy várnak (a magzat a várandósság 12. hetét követően vehető figyelembe.) Támogatásként a számlával igazolt felújítási költségek 50 %-a, de maximum 3 millió forint igényelhető. A támogatás szempontjából az igénylő vér szerinti, illetve örökbefogadott, 25 évesnél fiatalabb gyermekén kívül azt a gyermekét is figyelembe kell venni, aki ugyan 25 évnél idősebb, azonban megváltozott munkaképességű, illetve fogyatékossággal élő.

A 2020 januárjától érvényben lévő szabályozás (518/2020. (XI. 25.) kormányrendelet) alapján ezt a támogatást a szülők – az egyéb felújítások mellett – akadálymentesítési munkálatok elvégzésére is felhasználhatják. Az akadálymentesítés azonban eddig kizárólag akkor volt támogatható, ha az igénylő, vagy gyermeke mozgáskorlátozottnak minősült és a 12/2001. (I. 31.) kormányrendelet 9. § (10) bekezdésében felsorolt olyan felújítást végeztek, amely a mozgáskorlátozott emberek szempontjából eredményez akadálymentesítést.

A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége – észlelve a szabályozásnak köszönhetően kialakult diszkriminatív helyzetet – még az év elején elkészítette a rendelet módosítására irányuló javaslatát, amelyet a SINOSZ-szal együtt nyújtott be több kormányzati szervezetnek. A két országos érdekképviseleti szervezet kezdeményezte, hogy az egyébként is csupán korlátozott ideig, 2022. december 31-éig igényelhető gyermeket nevelő családok otthonfelújítási támogatását akadálymentesítési munkálatok elvégzésére a mozgáskorlátozottak mellett más, súlyosan fogyatékosnak minősülő gyermekre, illetve egyéb, a felújítással érintett lakásban élő családtagra tekintettel is felhasználhassák az igénylők.
Felhívtuk a figyelmet arra, hogy egy fogyatékossággal élő ember – legyen akár gyermek, akár felnőtt – megfelelő életminőségének fenntartásához elengedhetetlen, hogy otthonában rendelkezzen olyan akadálymentesítési megoldásokkal, az életvitelét könnyítő segédeszközökkel és az ezek működtetéséhez szükséges háttérrel, amelyet egy átlagos család nem, vagy csak nagyon nehezen tud önerőből finanszírozni. Megfelelő akadálymentesítési megoldások nélkül a fogyatékossággal élő személy amellett, hogy az önálló és minőségi életvitelhez való joga sérül, gyakran kiszolgáltatott helyzetben van, más személyek, például a többi családtag segítségére szorul.

A támogatással kapcsolatos változások

A 2021. szeptember 29-én hatályba lépő új szabályozás alapján a felújítási támogatás most már nemcsak a mozgáskorlátozott, hanem az egyéb fogyatékossággal élő – köztük látássérült – családtag érdekében elvégzett akadálymentesítési munkálattal összefüggésben is kérhető. A rendelet alkalmazásában akadálymentesítési munka: „olyan építési, szerelési, átalakítási tevékenység, ami a lakást mozgáskorlátozott, vagy más fogyatékossággal élő személy számára – akár speciális eszközök, illetve műszaki megoldások alkalmazásával – önálló, vagy segítséggel történő használatra alkalmassá és biztonságossá teszi”. Ennek alapján például a látássérült igénylők esetében akár okos eszközök segítségével, akadálymentes applikáció útján vezérelhető épületgépészeti vagy háztartási berendezések beszerzése vagy elavult és a vak vagy gyengénlátó felhasználók számára veszélyt jelentő berendezések, így például nyílt égésterű gázkészülékek vagy vegyestüzelésű kályhák, kazánok kiváltása is támogatható lehet.

A minisztérium a fogyatékossággal élő személyek országos érdekképviseleti szervezeteit kérte fel, hogy készítsék el, illetve tegyék közzé az általuk képviselt fogyatékossági csoport számára akadálymentesítést eredményező munkálatok listáját. Abban a kérdésben, hogy egy adott felújítás akadálymentesítési munkálatnak minősül-e, vagy sem, az igények elbírálását végző Magyar Államkincstár ezen szempontok figyelembevételével hoz döntést. Azoknak tehát, akik akadálymentesítési munkálatokkal összefüggésben is tervezik igényelni a támogatást, a felújítás megkezdése előtt mindenképpen célszerű az adott fogyatékosságot érintő listát tanulmányozniuk. A látássérült személyek szempontjából figyelembe vehető akadálymentesítési munkálatokat összefoglaló lista ezen a linken olvasható.

Bár a módosító rendelkezések majd csak ezt követően lépnek hatályba, a már korábban megkezdett akadálymentesítési munkálatok támogatására sor kerülhet, ha annak egyéb feltételei az igényléskor fennállnak.

A felújítási támogatásra való jogosultság

Az otthonfelújítási támogatás feltételeit, illetve az igénylésére vonatkozó szabályokat az 518/2020. (XI. 25.) kormányrendelet rögzíti. Minthogy ezeket a szabályokat az akadálymentesítési munkálatok támogatásának igénybevételekor is alkalmazni kell, röviden ezekre is kitérünk, azonban ezúttal csak a fontosabb rendelkezések ismertetésére szorítkozhatunk.
Mint arra fentebb már utaltunk, az otthonfelújítási támogatás utólagos, vagyis az a lakáson elvégzett építési munkálatok befejezését, valamint az ezekkel kapcsolatos számlák kiegyenlítését követően igényelhető meg. Az igényt a legutolsó számla kifizetésétől számított 60 napon belül lehet benyújtani a Magyar Államkincstárhoz. Támogatás legkorábban a 2020 évben megkötött vállalkozási szerződések alapján elvégzett munkálatokra igényelhető.
Támogatás csak olyan ingatlan felújítására kérhető, amelyben az igénylő (közös igénylés esetén a házastársak, élettársak), illetve az a gyermek, akire figyelemmel a támogatást igénylik, legalább egy éve lakóhellyel rendelkeznek, továbbá az érintett ingatlannak együttesen legalább 50 %-os mértékben tulajdonosai, mely tulajdoni hányad az ingatlan-nyilvántartásban is szerepel. Az 1 éves időtartamot a támogatás iránti kérelem benyújtásától kell számítani, a felújítási munkálatok tehát akár már ezen időtartam letelte előtt is megkezdhetők. Nem kell alkalmazni a fent említett, 1 éves ott lakásra vonatkozó szabályt, ha az adott ingatlan tulajdonjogát a támogatási kérelem benyújtását megelőző 1 éven belül szerezték meg, vagy ha a tulajdonukban lévő telken felépült lakás 1 éven belül került bejegyzésre az ingatlan-nyilvántartásba. Úgyszintén nem vonatkozik az 1 éves lakóhellyel kapcsolatos követelmény az 1 évnél fiatalabb gyermekre, illetve a magzatra sem.

A támogatás további feltétele, hogy az igénylő (közös igénylés esetén legalább az egyik igénylő) a kérelem benyújtásakor, valamint az azt megelőző 1 évben folyamatosan a társadalombiztosítás szempontjából biztosított legyen (munkaviszony, közalkalmazotti, köztisztviselői jogviszony, megbízási szerződés, vállalkozási tevékenység stb.), vagy kiegészítő tevékenységet folytasson (nyugdíj melletti munkavégzés), azaz valamilyen formában munkát végezzen. A támogatás akkor is jár, ha az igénylő az igény benyújtásakor ugyan biztosítottnak minősül, azonban az azt megelőző 1 évben, vagy annak egy részében munkavégzés helyett középfokú vagy felsőoktatási intézményben folytatott nappali tagozatos képzést, vagy ilyen képzésre figyelemmel részesült gyermekgondozási díjban. A fentiektől eltérően az ápolási díjban, vagy gyermekek otthongondozási díjában részesülő igénylő munkavégzés, illetve tanulmányok folytatása hiányában is jogosult a támogatásra. A most említett feltételek meglétekor sem jár viszont a támogatás annak az igénylőnek (közös igénylés esetén bármelyiküknek), akinek az állami adóhatóság által nyilvántartott, 5000 forintot meghaladó köztartozása van.

A támogatás igénylése

A támogatás iránti kérelem a kincstár által e célra rendszeresített formanyomtatványon elektronikusan, postai úton, vagy személyesen a kormányablakokban is benyújtható. A 25 évnél idősebb gyermek esetében a megváltozott munkaképesség tényét igazolni kell, ami akár a megváltozott munkaképesség fenn álltát igazoló szakvéleménnyel, akár a fogyatékossági támogatás, vagy látássérültek esetében a vakok személyi járadékát megállapító határozattal is megtehető. Más családtag, így a 25 évnél fiatalabb gyermek vagy az igénylő fogyatékosságát külön igazolni nem szükséges.

A kérelmet a Magyar Államkincstár a beérkezéstől számítva elektronikus benyújtás esetén 30 napon belül, postai, vagy személyes benyújtás esetén pedig 60 napon belül bírálja el.

A támogatással végezhető felújítási munkálatokról, az igénylésről, a kérelemhez csatolandó iratokról a Magyar Államkincstár honlapján megjelent tájékoztatóban ide kattintva olvashatnak az érdeklődők.

Amennyiben kérdése merült fel a támogatással kapcsolatosan, javasoljuk, hogy forduljon a Magyar Államkincstár illetékes ügyfélszolgálatához. Ha kérdése kifejezetten a támogatható akadálymentesítési megoldásokra irányul, bátran keresse az MVGYOSZ ügyfélszolgálatát a Kapcsolat menüpontban található elérhetőségeken.

Az Informatika a Látássérültekért Alapítvány pályázati lehetősége

Az Informatika a Látássérültekért Alapítvány pályázatot indít vak és gyengénlátó magánszemélyek számára. Az alábbiakban olvashatók a pályázattal kapcsolatos legfontosabb információk.

Mire lehet pályázni?

– Használt asztali számítógépekre vagy használt laptopokra.

Kik pályázhatnak?

– Használt asztali számítógépre 18. év feletti, Magyarországon élő, magyar állampolgárságú látássérült magánszemélyek, használt laptopra pedig minden olyan 8 és 20 év közötti, Magyarországon élő, magyar állampolgárságú látássérült tanuló, aki a pályázat benyújtásának időpontjában részt vesz a közoktatásban.

Mettől meddig tart a pályázási időszak?

– Április 1-jétől április 30-ig lehet pályázatot benyújtani.

Mi szükséges a pályázáshoz?

– A pályázati útmutatóból minden lényeges információt megtudhat a pályázatról.

Pályázni az adatlap postai vagy e-mailes beküldésével, valamint online űrlapon is lehet.

 

Esélyautó a fogyatékos személyekért

Mobilitás program

Az Esélyautó Magyarország Kft. azzal a céllal alakult meg, hogy az öt legnagyobb fogyatékos embereket tömörítő érdekvédelmi szervezetekkel közösen támogatást nyújtson – a mozgássérült -, hallássérült-, látássérült emberek valamint autisták és értelmi fogyatékosok – hétköznapjaiban. A Mobilitás programban a jelenlegi gépjárműszerzési állami támogatás igénybevételére nem jogosult, de a Fot. tv. szerint fogyatékos személynek minősülő egyéneknek adjon lehetőséget új gépjármű kedvezményes áron történő megvásárlására. Az Esélyautó a Peugeot márka importőrével közösen az érdekvédelmi szervezeti tagoknak nyújtandó kedvezményes terméket dolgozott ki.

Társadalmi felelősségvállalás

A koronavírus kirobbanásával, majd az egyre szigorúbb korlátozásokkal nehéz helyzetbe kerültek azok az emberek, akiknek a meglévő szociális háló nehezen tudta megfelelően biztosítani az otthon maradás feltételeit. A fogyatékos emberek számára mindennapos feladattá vált, hogy a bevásárlásaikat, esetlegesen a gyógyszereik beszerzését úgy tudják megszervezni, hogy közben az egészségüket ne tegyék ki feleslegesen a koronavírus fertőzés kockázatának. Az Esélyautó a helyi önkormányzatokkal, karitatív szervezetekkel továbbá a Peugeot márka importőre által díjmentesen rendelkezésre bocsátott gépjárművekkel nyújt segítséget a nélkülözhetetlen áruk célba juttatásában.

Kedvezmény, élmény közösség

A Kedvezmény közösség programban a fogyatékos emberek  az élet számos területén vehetnek igénybe kedvezményeket (pl.: üzemanyag, gyógyszer, élelmiszer, ruházat stb.). Ezen folyamatosan bővülő kedvezmények nem csak a gépkocsi vásárlókra vonatkoznak, hanem bárkire, aki érvényes tagsági igazolvánnyal rendelkezik az érdekvédelmi szervezet tagjaként és regisztrál az Esélyautó honlapján illetve a mobil applikáción keresztül.

A lehetőségekről további részletek a folyamatos fejlesztés alatt álló eselyauto.hu honlapon találhatók.

Az MVGYOSZ tagegyesületeinél tagsági jogviszonnyal rendelkező látássérült személyeknek is kínálja kedvezményes ajánlatait az Esélyautó. Íme a cég első ajánlata a Peugeot néhány népszerű modelljére:

https://www.eselyauto.hu/peugeot-eselyauto-mobilitasi-program/

Az Esélyautó nyereményjátékot hirdet, melynek részletei itt olvashatók:

https://www.eselyauto.hu/hirek-esemenyek/nyeremenyjatek-eselyauto/

Az ajánlatok igénybe vételéhez és a nyereményjátékban való részvételhez szükséges regisztráció az alábbi linken végezhető el:

https://www.eselyauto.hu/regisztracio/

TANULMÁNYI TÁMOGATÁS PÁLYÁZATI FELHÍVÁS 2020.

A Vakok és Gyengénlátók B.-A.-Z. Megyei Egyesülete pályázatot hirdet „Tanulmányi támogatás”-ra tagjai részére. A pályázók az egyesület elnökségének döntése alapján 20000 Ft/fő egyszeri juttatásban részesülhetnek.

Pályázatot nyújthat be, aki

  • gimnáziumban, szakgimnáziumban, szakiskolában vagy
  • szakképző iskolában vagy
  • felsőfokú oktatási intézményben tanul,
  • akinek tagsági viszonya 2020. február 29. előtt kelt,
  • aki tagsági díjtartozással nem rendelkezik és a tagsági díj fizetése a 2020. évre is rendezett.

Gimnáziumi, szakgimnáziumi, szakiskolai és szakképző iskolai tanulmányok során a támogatás a 25. életév betöltéséig járhat.

Felsőoktatási intézményben tanulók esetében a támogatás a 40. életév betöltéséig, osztatlan képzés esetén az első diploma megszerzéséig, osztott képzés során a mesterképzés befejezéséig, de legfeljebb az intézményben eltöltött 12. félév elvégzéséig járhat.

Pályázni az Egyesület irodájából postai úton beszerezhető vagy e-mail formájában igényelt, vagy internetes honlapjáról (www.borsodivakok.hu) letölthető, illetve hírlevelünkhöz csatolt, hiánytalanul kitöltött és aláírt pályázati adatlapon lehet, melyhez kötelezően csatolandó az iskolalátogatási igazolás vagy a hallgatói jogviszony igazolása a 2019/2020-as tanév 1. vagy 2. félévéről. A pályázati dokumentumokat postai úton (3525 Miskolc, Jókai M. u. 18.) vagy elektronikusan, e-mailben szkennelt formában (info@borsodivakok.hu vagy borsodivakok@gmail.com) kérjük eljuttatni szervezetünkhöz. Az iskolalátogatási igazolást vagy hallgatói jogviszony igazolását javasoljuk, hogy elektronikusan kérjék az oktatási intézménytől.

Letölthető pályázati adatlap: 2020_evi_tanulmanyi_tamogatasi_palyazat_adatlapja

Figyelem! A tanulmányi támogatásra benyújtott pályázattal egyidejűleg nem nyújtható be érvényes segédeszköz-támogatási pályázat.

Benyújtási határidő: 2020. július 31.

A pályázat eredményéről a pályázókat a döntést követő 15 munkanapon belül írásban értesítjük.

SEGÉDESZKÖZ TÁMOGATÁS PÁLYÁZATI FELHÍVÁS 2020.

A Vakok és Gyengénlátók B.-A.-Z. Megyei Egyesülete pályázatot hirdet “Segédeszköz vásárlási támogatás”-ra tagjai részére.

A támogatás összege a vásárolt eszköz értéke, de legfeljebb 15000Ft. Egy személy csak egy pályázatot nyújthat be, a támogatásból kizárólag egy eszköz vásárolható.

A pályázaton támogatást kaphat az Egyesület azon tagja:

– akinek tagsági viszonya 2019. december 31. előtt kelt,

– aki 2019-ben segédeszköz-vásárlási támogatásban nem részesült,

– akinek tagsági díjtartozása nincs és a tagsági díj fizetése a 2020. évre is rendezett.

Pályázni látássérültek életvitelét könnyítő segédeszköz beszerzésére (például: MP3 és MP4 lejátszó, CD-lejátszó, diktafon, beszélő óra, beszélő mérleg, beszélő vérnyomásmérő, beszélő vércukorszintmérő, beszédprogram futtatására alkalmas Android vagy iOS operációs rendszerű mobiltelefon, Braille karóra, egyéb tapintható eszköz, szemüvegLENCSE (a szemüvegkeret nem támogatható!), nagyító, fehér bot, számítógép és hardver, képernyőnagyító és/vagy -olvasó szoftver, picht írógép, Daisy olvasó), illetve vakvezetőkutya élelmezésének támogatására kutyatápról szóló számla ellenében lehet. Bármely megvásárolt és támogatni szánt segédeszközről a pályázó tag saját nevére és lakcímére kiállított SZÁMLÁT kérjen!

Pályázni kizárólag az Egyesület irodájából postai úton vagy e-mailben igényelt, vagy internetes honlapjáról (www.borsodivakok.hu) letölthető, illetve elektronikus hírlevelünkhöz csatolt, hiánytalanul kitöltött és aláírt pályázati adatlapon lehet. A pályázati adatlapokat vagy postai úton (3525 Miskolc, Jókai M. u. 18.), vagy elektronikusan, szkennelve e-mail formában várjuk.

Letölthető pályázati adatlap: 2020_evi_segedeszkoztamogatasi_palyazat_adatlapja

A beadási határidő: 2020. július 31.

Az Egyesület elnöksége és munkatársai a támogatott eszköz meglétét ellenőrizhetik és bemutatását kérhetik. A pályázati támogatásból finanszírozott eszköz tulajdonjoga egy évig másra nem ruházható át. A pályázat eredményéről a pályázókat a döntést követő 15 munkanapon belül írásban értesítjük.

Erzsébet program 2020.

A Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány immár több mint 7 éve nyújt üdülési, pihenési lehetőséget többek között nyugdíjasok, nagycsaládosok, fogyatékossággal élő felnőttek és gyermekek részére az Erzsébet-program keretein belül. Örömmel tájékoztatjuk olvasóinkat, hogy az Erzsébet-program folytatásaként 2019. szeptember 30. napján megnyílt az új pályázat a nyugdíjasoknak és a fogyatékossággal élőknek. Pályázni kizárólag elektronikusan, a www.erzsebetprogam.hu oldalon lehetséges. A jelentkezés feltétele a regisztrációt követően a szükséges adatok megadása a személyes profilban, valamint a Hozzájáruló nyilatkozat személyes adatok kezeléséhez elnevezésű formanyomtatvány kitöltése és csatolása a profilhoz.
Jelen pályázati felhívás feltételei a pályázati létszámkeret kimerüléséig, de legkésőbb 2019. november 29. napjáig állnak fenn.
Felhívjuk figyelmüket, hogy a megszokottakhoz híven, idén is segítünk a pályázat beadásában, aminek feltétele: email cím, jelszó, illetve, ha már regisztrált előző években az erzsébetprogram honlapján, a belépéshez szükséges jelszó.  Ha szeretné igénybe venni segítségünket, kérjük, előtte egyeztessen időpontot munkatársainkkal, az egyesület elérhetőségeinek egyikén.

Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítvány 2019. évi pályázati felhívása

A Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítvány, együttműködve a Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesületével, a 2019. évben is pályázatot hirdet Magyarországon tanuló, magyar állampolgárságú általános, közép, felsőfokú tanulmányaikat folytató látássérült diákok részére, tanulmányaik végzésével összefüggő eszközök/ segédeszközök beszerzésének, egyéb az iskolai tanulmányokhoz kapcsolódó kiadások támogatása céljából.
A pályázat keretösszege 650.000,- Ft., amely az Alapítvány tőke kamataiból és az SZJA 1%-os támogatási keretéből kerül finanszírozásra.
Pályázati részvétel feltétele: hivatalos oktatási intézmény tanulója, a jó tanulmányi eredmény. A pályázaton való részvételhez a 3,5 átlagnál jobb tanulmányi eredmény szükséges.
A pályázat során maximum 21 gyermek támogatására nyílik lehetőség, melynek konkrét összege a feltételeknek megfelelő nyertesek tanulmányi eredményétől, a pályázók számától függ, a fent jelölt keretösszegre tekintettel. A pályázat elbírálása után a nyertesek részére a támogatás esetenkénti konkrét összegéről az Alapítvány tájékoztatást ad.
Az Alapítvány ezzel a pályázattal elsősorban a 18 év alatti azon rászoruló látássérült gyermekeket kívánja támogatni, akik más pályázati lehetőségektől elesnek, az adott körülmények ellenére jó tanulmányi eredményt tudnak felmutatni, társaikkal együttműködő magatartást tanúsítanak.
Benyújtási határidő: 2019. november 7. 
Pályázati adatlap és kiírás innen letölthető: palyazati adatlap 2019

Pályázati felhívás – TÁVSZEM iPhone7 készülékekre

A „Távszem” pályázata iPhone 7 készülékekre

A látássérült személyek jelenleg nem rendelkeznek a hallássérültekéhez hasonló, infokommunikációs akadálymentesítési szolgáltatással. Az MVGYOSZ Távszem projektjének célja, hogy a vak és gyengénlátó emberek az ország minden pontján azonos eséllyel, azonos magas színvonalú internet alapú távszolgáltatásokhoz jussanak, akadálymentesen használható mobileszközök segítségével. A Távszem szolgáltatás éjjel-nappal elérhető lesz, ahol felkészített operátorok fogadják a hívásokat. A szolgáltatás kialakítását az Emberi Erőforrások Minisztériuma az EFOP1.1.5-2017-0001 számú pályázat keretében támogatja.

A Vakok és Gyengénlátók Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Egyesülete 58 darab iPhone7 készüléket kapott a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége Távszem projektje keretében.

Az MVGYOSZ a készülékeket két évre adja tartós használatba. A telefon ezen idő eredményes elteltével kerül a használója tulajdonába.

Az MVGYOSZ fenntartja magának a jogot arra, hogy ha a támogatott személy nem képes, vagy nem tudja használni a készüléket, akkor azt visszavehesse és egy másik rászoruló részére átadhassa.

A készülékek tartós használatba vétele céljából, pályázati kérelmet nyújthat be a Vakok és Gyengénlátók Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Egyesülete azon 14. életévét betöltött, látássérült tagja:

  • akinek szervezetünkkel tagsági viszonya 2019. március 31. előtt kelt,
  • akinek nincs tagdíj hátraléka és rendezve van a 2019. évi tagdíja,
  • aki a 2017. évi MNB által biztosított iPhone SE készülékek pályáztatása során az egyesület elnöksége által megítélt támogatásból nem részesült,
  • aki vállalja, hogy a Távszem alkalmazást rendszeresen használja, arról értékelést készít az MVGYOSZ részére. Részt vesz afz egyesület által biztosított egyéni vagy kiscsoportos képzésen, illetve minden hónapban 1 alkalommal bemutatja az egyesületi mentor részére a használatba kapott iPhone7 készüléket.

Az elbírálásnál előnyt élvez az aki:

– vak, vagy aliglátó személy,

– a mobiltelefon képernyőjének használatához funkcionális látása nincs vagy alig van,

– egyedül él, vagy kiskorú gyermekével, vagy látássérült családtagjával,

– rendelkezik saját e-mail címmel.

A pályázati kérelem beadási határideje: 2019. május 15.

A kérelmek elbírálása a soron következő elnökségi ülésen várható.

A kérelem formanyomtatványa hozzáférhető ügyfélszolgálati irodánkban és letölthető innen:  iPhone adatlap 2019 elfogadott

A készülékek átvételének feltétele: egy 10 kérdésből álló teszt kitöltése, mely az iPhone és a Voice Over használatával kapcsolatos. Az egyesületi mentor segíti a tesztre való felkészülést.

Tájékoztatjuk Önöket arról, hogy az MVGYOSZ a készülékeket két ütemben adja át az egyesület részére, így első körben 35 készüléket, majd 2019 nyara folyamán a maradék 23 készüléket osztjuk ki a nyertes pályázók részére.