DÖNTŐ ÁTTÖRÉS A TANKÖNYVELLÁTÁSBAN

Idén áprilisban módosították a tankönyvpiac rendjéről szóló 2001. évi XXXVII.törvényt. Ez a hír döntő jelentősséggel bír diákjaink életében, hiszen hosszas tárgyalások és egyeztetések után egy olyan törvényt fogadtak el, amely példaértékű a magyar törvényalkotásban! Külön is szeretnénk emiatt köszönetünket kifejezni Magyar Bálint oktatási miniszter úrnak, aki személyesen is felkarolta kérésünket és támogatásával nagymértékben elősegítette e jogszabály megszületését.

A módosításról elmondhatjuk, hogy több fontos ponton is érinti a látássérült gyermekek tankönyvhöz jutását. Ezek leglényegesebb pontjait igyekeztem most összegyűjteni és közreadni.

Az eddigi jogszabály alapján az iskola három kedvezményezett csoportot, köztük a fogyatékossággal élő gyermekeket már eddig is ingyen juttatott tankönyvekhez (normatív kedvezmény). Vigyázat, a normatív kedvezmény kifejezés nem keverendő össze a normatív támogatással, sem pedig az emeltszintű normatív támogatás fogalmával!

Az ingyenes tankönyvekre jogosultak körét ez a módosítás további csoportokra is kiterjesztette. Mostantól normatív kedvezményekre az alábbi tanulók jogosultak:

  •  tartósan beteg,
  •  három- vagy többgyermekes családban él,
  •  egyedülálló szülő által nevelt,
  •  nagykorú és saját jogán családi pótlékra jogosult,
  •  rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesül,
  •  sajátos nevelési igényű.

Közülük a látássérült gyermekek a sajátos nevelési igényűek kategóriájába tartoznak, és a normatív kedvezményekre jogosult az, aki

  •  a családok támogatásáról szóló törvény alapján) emelt szintű családi pótlékban részesül, vagy

  •  az a tanuló, aki a közoktatásról szóló törvény szerint sajátos nevelési igényű gyermeknek számít (tehát akit a szakértői és rehabilitációs bizottság szakvéleménye érzékszervi fogyatékossággal élő gyermeknek vagy tanulónak minősít).

Az ingyenes tankönyvek iránti igényhez tehát e kettő (emelt szintű családipótlék vagy sajátos nevelési igény) valamelyikét kell igazolni. Fontos továbbá, hogy mindez csak a nappali rendszerű iskolai oktatásban részt vevő tanulókravonatkozik.

Lényeges megemlíteni, hogy e normatív kedvezményen, a tankönyvek ingyenességén túl az iskola további kedvezményeket is megállapíthat. A törvény szerint a további kedvezmények nyújtásánál előnyben kell részesíteni azt, aki igazolja,hogy családjában az egy főre jutó jövedelem összege nem haladhatja meg aminimálbér másfélszeresét.

A normatív és a további kedvezmények iránti igényt a jogszabályban meghatározott igénylőlapon lehet bejelenteni, amihez az iskola (legalább tizenöt nappal a megszabott határidő lejárta előtt) köteles értesíteni minden tanulót, illetve kiskorú tanuló esetén a szülőt. A határidő elmulasztása jogvesztő! Tehát, ha valaki az értesítés ellenére a megadott időpontig nem nyújtja be az igénybejelentő lapot az iskolának, akkor ezzel a jogával a későbbiekben már nem élhet, kivéve, ha az igényjogosultság később keletkezik, pl. évközben romlik meg a látása a gyermeknek. Amennyiben a kérelem megfelel a fent említett kívánalmaknak, úgy a gyermek abban a tanévben ingyen részesül a tankönyvekben.

Az eddigiekben ismertetett változásokon felül a törvény egy, a látássérült gyermekek számára rendkívül fontos új rendelkezést vezet be, ami lehetőséget nyújt arra, hogy a látássérült tanulók ne csak ingyenesen jussanak hozzá a tankönyveikhez, hanem mindezek a számukra megfelelő formátumban álljanak rendelkezésre. Nevezetesen: a látássérült tanulókat oktató iskola igazgatója az iskolai tankönyvellátást (vagy annak egy részét) a Szövetség közreműködésével is megszervezheti. Fontos azonban, hogy ez az iskola számára nem kötelesség ,csak lehetőség. Ezért minden szülőnek és diáknak egyéni felelőssége, hogy rávegye az iskola vezetését a fenti lehetőség kiaknázására, illetve, hogy segítsék abban az iskolát, hogy milyen formátumban (elektronikus vagy Braille) kívánja a gyermek a tankönyvet használni. Természetszerűleg ezek a változatok nem tudják majd teljes mértékben visszaadni a tankönyvet, ezért a "látótankönyvekre" és a szülői segítségre ez után is szükség lesz.

Amennyiben tehát az iskola a Szövetség közreműködését kéri, úgy a tankönyv rendelését központunk számára kell eljuttatnia. E rendeléseke tcsoportunk összesíti, illetve ez alapján megkeresi az érintett kiadókat, hogy az igényelt tankönyvek elektronikus változatát bocsássa a Szövetség rendelkezésére. Ezeket a könyveket Szövetségünknek kell megfelelő módon konvertálnia (általában Macintosh-ból Word-be), illetve Braille-ben elkészítenie. A könyveket az átalakítást követően megküldjük az érintett iskoláknak. A Szövetség köteles sorszámmal ellátott, tételes nyilvántartást vezetni az igényelt, az előállított, és az iskolák számára megküldött tankönyvekről. A kiadók ellenőrizhetik mind a Szövetséget, mind az érintett iskolákat, hogy a tankönyveket kizárólag a látássérült tanulók érdekében használták-e fel.

A tankönyvrendelésnek ebben az új formájában tehát már nem a diákokkal állunk közvetlen kapcsolatban, hanem az iskolákkal. Természetesen ez nem zárja ki azt a lehetőséget, hogy diákjaink problémáikkal, panaszaikkal felkeressenek bennünket. Az új rendszerben az igénylések nagyságát még hozzávetőlegesen sem tudjuk megjósolni, mivel Szövetségünk eddig csak a középiskolások tankönyveinek egy részét biztosította saját költségén. Azonban a várhatóan nagy számú igénylés miatt elképzelhető, hogy az első évben nem tudunk minden kérést kielégíteni. Mivel a hangos tankönyvek felolvasása, sokszorosítása igen hosszadalmas folyamat (kb. fél év), így azok igénylésének a jelenleg irendszerben nem sok haszna lenne, hiszen mire egy könyv elkészülne, addigra már a tanuló a második félévét járná. Nem is beszélve arról, hogy itt egyszerre akár több száz tankönyv igénylésről is szó lehet. Ezért elsősorban arra szeretnénk ösztönözni mindenkit, hogy a könyveket elektronikus formátumban vagyBraille-ben kérjék az iskolától. Fontos az is, hogy a tömeges igénylések miatt mindenki jól gondolja meg, hogy milyen tankönyvekre van leginkább szüksége!

Természetesen a tankönyvek adaptálása folyamatos lesz, ezért év közben is bármikor kérni lehet ezeket. Reményeink szerint a kisebb fennakadások ellenére is mindenki örül majd ennek a lehetőségnek, hiszen sok szülőt és gyermeket kímél meg attól, hogy saját magának kelljen bescannelnie és javítgatnia a szükséges tankönyveket.

Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy a kiadók átadják-e majd a kért tankönyveket, hiszen az elmúlt egy évtizedben is ez okozta a legtöbb problémát. Örömmel mondhatjuk, hogy Szövetségünk többszöri, határozott kérésének megfelelően az új szabályozás szerint a kiadóknak tíz nap áll a rendelkezésére, hogy az általunk kért tankönyveket eljuttassa hozzánk. Ellenkező esetben (tehát ha a kérésnek nem, vagy csak késve tesz eleget) a tankönyvet törölni kell a tankönyvjegyzékből, tehát a könyvet ettől kezdve egyik Magyarországon működő iskola sem rendelheti meg tankönyvként! Ezt egyik kiadó sem kockáztatná meg, hiszen számára ez rendkívül súlyos veszteség lenne. Az új szabályozás azonban még ennél is tovább megy, ugyanis ahhoz, hogy a tankönyv egyáltalán bekerüljön az országos tankönyvjegyzékbe, minden kiadónak hozzá kell járulnia ahhoz, hogy a jegyzékbe vett tankönyvet elektronikus úton átadja a Szövetség részére a fent ismertetettek szerint! Tehát ha ezt a kötelezettséget nem vállalja, akkor lehetősége sincs arra, hogy bármelyik könyvét tankönyvvé nyilváníttassa! Ezek a rendkívül szigorú rendelkezések olyan jogokkal ruházzák fel a Szövetséget ,melyre eddig nem volt példa a magyar jogszabályalkotás történetében!

E sikeren felbuzdulva a továbbiakban is mindent elkövetünk azért, hogy a következő lépésben a felsőoktatásban tanuló látássérült fiatalok számára is rendelkezésre álljanak majd a számukra szükséges tankönyvek és jegyzetek.

(Micse)


 Vissza az előző oldalra 

 Főoldal