ARANY János:  Arany János versei, balladái


Arany nyelvének gazdagságát elsősorban szókincsén és kifejezéskészletén mérhetjük le. Költőink közül az ő szókincse a legnagyobb: sokszor felülmúlja Petőfiét, de még Vörösmarty pompázatos bőségét is. Mindenekelőtt a népnyelv kiapadhatatlan forrásaiból merít: a népköltészetet az egységes nemzeti költészet rangjára emelte. Lírájában a mély lelki tartalmat keresetlen, üde frisseségű művészi eszközök hordozzák: a legnagyobb igényű költészet az övé, az igénytelenség álarcában.

Arany Világos utáni útkeresésének legrangosabb állomását az ötvenes évek balladái jelentik. A nemzeti ellenállás kibontakozását érzékelve új műfajhoz, a balladához fordul. A "dalban elbeszélt tragédia" előadásmódja szerencsésen idomul költői alkatához. Emellett arra is alkalmas, hogy burkolt történelmi párhuzamokkal jósolja meg a zsarnokság szükségszerűségét. Témáit részint a történelemből, részint a néphagyományból meríti.

Nevéhez nagy félreértések és félremagyarázások fűződtek: hol művészetének népi gyökereit vonták kétségbe, hol 48-as szerepléséről felejtkeztek el, hol írói bátorságát kérték számon, hol a forradalmár Petőfivel állították szembe. Mindezek ellenére művein nemzedékek nevelkedtek, ma már sokak által elismert és olvasott klasszikus.

(Legeza Ilona)   


 Szerzők szerinti válogatás: B 

 Állománylista 

 Főoldal