VAKVEZETŐ KUTYÁK KIKÉPZÉSE

A vakvezető kutya sokkal többet jelent, mint egy fehér bot, hiszen élő, eleven, érző, értelmes társ, amely sok-sok öröm és szeretet forrása, ráadásul felbecsülhetetlen segítséget jelent vak gazdájának.

A jól képzett vakvezetőkutya figyelembe veszi azokat az akadályokat, amelyeket például a parkoló kocsik, a teherautók lenyitott hátsó ajtaja, létrák, csomagok, útépítések stb. jelentenek. Időnként olyan ügyesen manőverezik, hogy tulajdonosa nem is tudja, milyen bonyolult helyzetet oldott meg, illetve milyen nehéz akadályokkal teli terepen vezette éppen át a kutyája. A tapasztalt állat még arra is ügyel, hogy egyenesen tartsa az útvonalat, és kiigazítja vak gazdáját, ha az az útkereszteződésben az átkeléshez nem megfelelő szögben áll. Sajátos feladata, hogy megtanuljon nem engedelmeskedni, ha úgy véli, az utasítás veszélybe sodorhatja gazdáját.

Amikor például a vak ember úgy gondolja, hogy a közlekedési körülmények alapján biztonságos az átkelés, kiadja az "előre" parancsot. Amennyiben a kutya mégsem hajlandó elindulni, a vak személynek várnia kell, hiszen az állat ilyenkor a legtöbb esetben indokoltan engedetlen. Tegyük hozzá: az ilyen alkalmak tulajdonképpen a való életben nem is olyan ritkák! Aszfaltfúrók, teherautók zaja és sok-sok más körülmény ronthatja az ember esélyét arra, hogy hallás útján felmérhesse: egy bizonyos adott pillanatban mi történik a forgalmas utcán.

S ha már a forgalomnál tartunk: a vakvezető kutyákat arra is megtanítják, hogy "tiszteljék" a forgalmat. Ez fokozott biztonságérzést ad sok olyan vaknak, aki azt gyanítja - és sajnos gyakran nem is ok nélkül! -, hogy a gépjárművezetők nem mindig közlekednek elég figyelmesen...

Természetesen nem minden vak szeretne vakvezető kutyát. Sokan sajnos azért nem vállalnak vakvezető kutyát, mert nem tudják fedezni a havi 15-20.00 ezer forintos tartási költséget. A Szövetség szerződést köt a kutyát igénylő gazdával, örökös használatra. Ilyen formán a kutyához jutás költsége 50 ezer Forint, amely jelképesnek tekinthető, hiszen a kiképzés tetemes költségét az Országos Szövetség állja. Évente 20 kutyát képeznek ki a Csepeli Vakvezető Kutyakiképző Iskolában, ezért nem ritka az 1-2 éves várakozási idő.

Egy kutya kiképzése fél évig tart. A kiképzés utolsó két hónapja során kerül sor a leendő gazda kiválasztására. Minden esetben megpróbálnak a kutyához választani gazdát és nem fordítva.

A kiképzés utolsó része, a kéthetes átadó tanfolyamból áll, amikor a leendő gazdák beköltöznek az iskolába (erre a célra négy fürdőszobás szoba áll rendelkezésre, összesen nyolc fő számára) és két héten keresztül egyfolytában ők foglalkoznak a kutyákkal. Az együtt töltött idő során a gazdának a vezetői munka mellett a fegyelmezés és gondozás feladatait is el kell sajátítania. A tanfolyam vizsgával zárul.

A vakvezető kutya igényléséhez ki kell tölteni egy adatlapot, ehhez irodánkban segítséget nyújtunk, és az igénylést továbbítjuk a megfelelő bizottsághoz véleményezésre.

A "nyugdíjas kutyusokat" időnként maga a gazda tartja meg; amennyiben erre nincs lehetősége, visszaadja az Iskolának, és másik kutyát igényelhet. Ezekben az esetekben az Iskola próbál új gazdát keresni a kutyának.

 (L.i.)


 Vissza a Szolgáltatásokhoz 

 Főoldal