KÖZÖSSÉGI ÉLETRŐL

A Vakok és Gyengénlátók B.-A.-Z. Megyei Egyesülete életében 2008 egy viszonylag kiegyensúlyozott esztendőt hozott, annak ellenére, hogy az ország gazdasági helyzetét sok megszorító intézkedés jellemezte.

Az óvatosság szükségszerű volt, hiszen fizetőképességünket meg kellett őrizni. E nélkül pályázni sem tudtunk volna.

Igyekeztünk szolgáltatásainkat elfogadható szinten nyújtani, de helyi szinten nem felejtkeztünk el az érdekképviseletből eredő feladatokról sem.

Megszereztük az akkreditált foglalkoztatáshoz szükséges minősítést, így bővíthettük szolgáltatásaink körét is.

Szervezzük és helyt adunk székházunkban a Miskolc Városi Fogyatékosügyi Szakmai Műhelynek.

Egyesületünk képviselője tagja lett a Miskolc Város Esélyegyenlőségi Tanácsának.

Az elért eredmények megtartása, szolgáltatásaink bővítése, érdekképviseleti tevékenységünk hatékonyabbá tétele a cél, melyet a következő esztendőben el kívánunk érni, ehhez tagságunk megértő támogatását kérjük.

Tagtársaink igénylik a közösségi rendezvényeket. Minden évben február 25-én farsangi, november 18-án Erzsébet-Katalin bált tartunk székházunkban. A nyár folyamán pedig rendszeresen szervezünk autóbuszos kirándulást. Legutóbb 2009. június 30-án 90 fő részvételével a mezőkövesdi Zsóri-fürdőbe három autóbusz vitte a sorstársakat, az időjárás is kegyes volt. A kirándulók a koraesti órákban jó hangulatban, élményben gazdagodva tértek haza.

Két alkalommal szerveztünk zenés táncos rendezvényt.

Szerény ajándékozással egybekötve karácsonyi ünnepséget is tartottunk felnőtt és külön gyermekkorú tagjaink részére.

A hölgyek megelégedésére megemlékeztünk a Nemzetközi Nőnapról.

Az év során a Miskolci Nemzeti Színház több alkalommal 20-20 db ingyenes jegyet ajánlott fel az egyesületünk tagjai részére. Örömmel tapasztaltuk az ez irányú igényt.

A kultúra iránt érdeklődők szorgalmasan látogatták ebben az évben is a városi Szabó Lőrinc Fiókkönyvtár székházunkban működtetett hangos letéti könyvtárát. 537 különböző mű található itt 1266 példányban. Ez mintegy 17.000 hangkazettát jelent és 1.250.000. Ft értéket képvisel. 107 beiratkozott olvasója van és a kölcsönzések száma 1833 volt.

Az éneklésre és egyéb kultúrális tevékenységre vágyó sorstársainkat szívesen fogadja a több évtizedes hagyománnyal rendelkező Kultúrcsoportunk. Ezen belül a "Horváth Attila" Énekkar 1968-tól kezdődően folyamatosan működik, a rendszeres próbák és fellépések nagy ösztönző erőt jelentenek a jól összekovácsolódott csapat tagjainak a hétköznapi nehézségek pozitív szemléletéhez. Az énekkar az elmúlt évben is kitett magáért:

A csoport májusban Budapesten vett részt a Hermina Egyesület által szervezett kulturális találkozón, voltak a Máltai Szeretet Otthonban. Felléptek a bőcsi református templomban is.

A csoport tagjai rendszeresen részt vesznek versmondó versenyeken is. Az egyesület tagjai részére a nőnapi ünnepségen, a közgyűlésen és a karácsonyi ünnepségen adtak emlékezetes műsort.

Megyénkben a sportolást a tagság részére korábban "csak" a sakk jelentette. A szellemi sport mellett és a környező országok tapasztalatait figyelembe véve, hazánkban először B.-A.-Z. megye teremtette meg a látássérült emberek részére a tekézés feltételeit. Természetesen ez nem ment egyedül, a megvalósuláshoz Kazincbarcika város és a BorsodChem nyújtott, illetve nyújt ma is segítséget.

A "DENEVÉR" Sportegyesület - az elmúlt évben - elért eredményei:

  •  Országos sportszövetség által évente megrendezett magyar bajnokságon, melyen 6 város (Budapest, Debrecen, Nyíregyháza, Komló, Pécs, Miskolc) csapatai között zajlott le, ahol csapatunk első helyezést ért el.
  •  A Kassán megrendezett látássérült teke világbajnokságon is szépen teljesített egyesületünk, hiszen a miskolci csapat 4. helyezést ért el. Egyéni eredmények: Keresztesi Lajosné és Orosz Béláné 3., Veres Imréné 4., Sisenszki Péter és Csengeri István 7. helyezett lett.
  •  Nemzetközi szereplésünk volt Opava (Csehország), ahol 18 csapat közül a miénk 2. helyezést ért el.

A kapcsolattartás a jól látó tekézőkkel tökéletes. Támogatónk - a Borsodchem Zrt. - üzemei között üzemi bajnokságokon, barátságos versenyeken veszünk részt rendszeresen.

Június elején indítottunk pontírás tanfolyamot székházunkban, melynek július végén rendezett záróvizsgáján a tanulmányokat kezdett négy tanuló közül három tett bizonyságot újonnan szerzett tudásáról. A tanfolyam idején és azt követően is mindannyian az egyesület segédeszköz kölcsönzési szolgáltatásának igénybe vételével jutottak pontírógéphez.

A Miskolc-Tapolca Rotary Club következetesen a korlátlan internet használatunk költségeit fedezi.

A Deborah Lions Klub a felnőttek részére szervezett karácsonyi ünnepségünket támogatta.

Működési feltételeink biztosításához hozzájárult a Nemzeti Civil Alapprogram.

Változatlanul jó a kapcsolatunk a városi és megyei önkormányzattal, de a megyei munkaügyi központtal is.

A Miskolc Városi Kulturális Mecénás Alap nyertes pályázatunk alapján a kultúrcsoportunkat támogatta, amíg a Miskolc Városi Fogyatékosügyi Alap működésünkhöz nyújtott pályázati támogatást.

Végül, de nem utolsó sorban kell megjegyezni, hogy megnyugtató módon rendezett az egyesület kapcsolata az MVGYOSZ-szel. Az innen kapott támogatás biztosítja az egyesület gazdasági alapjának egy részét.


 Vissza az előző oldalra 

 Főoldal