INGYENES JOGI SEGÍTSÉGNYÚJTÁS

Az Igazságügyi Minisztérium tájékoztatója


A jogi segítségnyújtásról szóló 2003. évi LXXX. törvény biztosítja a szociálisan rászorulók számára, hogy - a törvényben meghatározott körben és formában - 2004. április 1-től jogaik érvényesítéséhez, jogvitáik megoldásához szakszerű jogi segítséget kapjanak. Az Igazságügyi Minisztériumnak a megyeszékhelyeken felállított jogi segítségnyújtó hivatalai bírálják el a segítségnyújtás iránti kérelmeket. Az ügyfél a Hivatal által kiadott engedélyező határozattal veheti igénybe mindazon jogi segítők szolgáltatását, akik a jogi segítői névjegyzékbe bejelentkeztek.

Milyen ügyekben nyújtható támogatás?

A jogi segítő kizárólag peren kívül ad tanácsot, illetve szerkeszt beadványt, egyéb iratot minden olyan jogvitás ügyben, amelyben a későbbiekben per lefolytatására kerülhet sor (szükség esetén a keresetlevelet is elkészíti), illetve jogi felvilágosítást, tanácsot ad a mindennapi megélhetést érintő kérdésekben (birtokháborítás, lakhatási, hagyatéki, munka-és foglalkoztatási, hatósági, szabálysértési, közüzemi tartozás ügyek stb.).

Kizárt a támogatás például vám, vállalkozási, hitelügyekben, valamint ingatlan adásvételi szerződésekben, ez utóbbi alól kivéve a lakhatást szolgáló ingatlan elidegenítésére vagy megterhelésére vonatkozó tanácsadást.

Ki tekinthető rászorultnak, és a rászorultság mértékétől függően milyen támogatásban részesíthető?

1) A jogi szolgáltatás díját az ügyfél helyett az állam viseli a következő esetekben:

a) Jövedelmi és vagyoni viszonyaira tekintet nélkül az , aki rendszeres szociális segélyben, közgyógyellátásban részesül, egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságát állapították meg, átmeneti szállást igénybe vevő hajléktalan, továbbá a menekült, a menedékes, illetve a menekültkénti vagy menedékeskénti elismerését kérő személy.

b) Akiknél a családban az egy főre eső havi nettó jővedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét (2005-ben 24.700 forintot)

2) A jogi szolgáltatás megfizetésének a díját az állam legfeljebb 1 éves időtartamra megelőlegezi azoknak a rászorulóknak az esetében, akiknek a havi nettó jövedelme nem haladja meg a minimálbér összegét (2005-ben 57.000 forint) Ebben az esetben az ügyfél a visszatérítendő összegről és a visszafizetés határidejéről értesítést kap.

Hol és milyen formában terjeszthető elő a támogatás iránti kérelem?

A kérelmet a félnek - az erre szolgáló nyomtatvány kitöltésével, valamint a szükséges mellékletekkel - a kérelmező lakóhelye szerint illetékes megyei (fővárosi) hivatalnál kell személyesen benyújtania, vagy postán megküldenie. A nyomtatvány beszerezhető a megyei (fővárosi) hivatalokban, illetve letölthető a világhálóról (www.im.hu). A kérelem előterjesztése illeték- és díjmentes.

A jogi szolgáltatás igénybevétele

Fontos tudni, hogy a jogi szolgáltatást (tanácsadás, iratszerkesztés) nem a megyei hivatalok nyújtják, hanem a jogi szolgáltatási névjegyzékbe felvett jogi segítők (ügyvédek, közjegyzők, egyetemi oktatók, társadalmi szervezetek). Az engedélyező határozat birtokában az ügyfél megkeresi az általa kiválasztott jogi segítőt. A jogi segítői névjegyzék az Interneten, az Igazságügyi Minisztérium honlapján (http://www.im.hu/) olvasható. Természetesen a megyei (fővárosi) hivatalok is bármikor tájékoztatást adnak a névjegyzékben szereplő jogi segítőkről. A jogi segítség gyors és hatékony intézése érdekében feltétlenül indokolt a jogi segítővel előzetesen időpontot egyeztetni.

A kérelem benyújtásának helye:

Igazságügyi Minisztérium Pártfogó Felügyelői és Jogi Segítségnyújtó Szolgálat Pest Megyei Hivatala Cím: 1134 Budapest,Kassák.L.u.69-71.

Telefon: (1) 450-25-92
Ügyfélfogadás: hétfő: 9-13 óráig, szerda: 13-18 óráig
Postacím: 1154 Budapest, Pf. 7.


 Vissza az Információkhoz 

 Főoldal