ÚJ HANGOSKÖNYV SZERKESZTŐ ÉS KONVERTÁLÓ FELOLVASÓPROGRAM LÁTÁSSÉRÜLTEKNEK

Forás: www.infovilag.hu

A világon elsőként Magyarországon próbálhatják ki a vakok és gyengénlátók azt az új szoftvert, amely nemcsak felolvassa az elektronikus írott szöveget, hanem szerkeszteni, rögzíteni is képes, és amely a hangzást befolyásoló szerkesztési lehetőséget is nyújt, a szoftver neve: DEX. A programot a T-Online támogatásával az Informatika a látássérültekért Alapítvány fejlesztői készítettek el a Budapesti Műszaki Egyetem kutatásait felhasználva.

A Dramatizált elektronikus könyvet szerkesztő és hangoskönyvet konvertáló program a látásproblémákkal küzdők által használt beszélő programokat korszerűsíti úgy, hogy lehetővé teszi a letöltött dokumentumok hangfájlba (MP3 formátumba) rögzítését, amit később internetkapcsolat nélkül, hordozható lejátszókon, vagy a számítógépen is meghallgathatunk.

Lehetőséget biztosít arra is, hogy akár utazás közben hallgathassunk végig egy-egy internetről letöltött dokumentumot, könyvet vagy tanulmányt.

A rögzítésen túl a program a meghallgatás élményét is javítja azzal, hogy a hangzást befolyásoló szerkesztési lehetőségeket is nyújt. A felhasználó megváltoztathatja a beszélő hangkarakterét, a hangerőt, a hangmagasságot, a beszédsebességet, illetve önállóan definiálhat szereplőket, akikhez a beszédtulajdonságok összességét beállíthatja. A szoftver célja szöveges, HTML, Rich Text formátumú vagy TXT szövegfájlból MP3 formátumú hangfájlt generálni.

A szoftver Windows XP operációs rendszer alá készülő alkalmazás, felhasználói felülete optimálisan együttműködik a látássérült felhasználók által használt képernyőolvasó és képernyőnagyító programokkal, és tartalmazza a Budapesti Műszaki Egyetem Távközlési és Médiainformatikai Tanszékén kidolgozott Profivox fantázianevű beszédszintetizátornak külön erre a célra kifejlesztett verzióját.
(A tesztelő megjegyzése: a program hibátlanul használható Microsoft Windows 98 SE és a Microsoft Windows 2000 operációs rendszerek alatt is. Tudni kell azonban, Windows 98 alatt az egyszerre maximálisan betölthető szövegméret 64000 karakter, ami az ettől nagyobb méretű szövegek előzetes darabolását teszi szükségessé.)

A világújdonságnak számító Dramatizált elektronikus könyvet szerkesztő és hangoskönyvet konvertáló program (DEX) a Fehér Bot Nemzetközi Napja alkalmából mutatták be Budapesten.

A program letölthető:

Az "Informatika a látássérültekért" Alapítvány honlapjáról


A tesztelő megjegyzése:

A DEX program - a nagy csindadrattával meghirdetett - "dramatizálástól" olyan messze van, mint Makó Jeruzsálemtől.

A dramaturgizálás azt jelenti, hogy:

<szereplo=meselo>A fiú odament a lányhoz és megszólította:
<szunet=300ms><szereplo=fiu> - Szia. <szunet=150ms>Jani vagyok.
<szereplo=lany><szunet=800ms> - Engem Mariettának hívnak
<szunet=300ms><szereplo=meselo> - felelte a lány némi vonakodás után.
...

Látható, hogy ebbe a pár sorba is mennyi vezérlőjelet kellett a felhasználónak elhelyezni, hogy tényleg igazi, élvezetes párbeszédet kapjon.

Ha valaki pl. Závada Pál: Jadviga párnája című - 450 oldalas - regényén ezt véghezviszi, az szerintem többet szöszmötöl időben a szöveggel, mint Závada úr annak idején a begépeléssel. De nem is éri meg ezt ingyen megtenni, mert a program licencszerződése így szól:

"A szoftvert tilos üzleti vagy más haszonszerzési célokra használni. A szoftverrel készített hangoskönyveket továbbadni kizárólag a látássérült emberek körében szabad a szerzői jogok teljeskörű tiszteletben tartásával, az előállított hanganyagért pénz nem kérhető az adathordozó CD vagy DVD árán kívül. Ugyanígy tilos a szoftver részét képező Profivox beszédszintetizátor felhasználása bármilyen más célra, beleértve az üzleti célú felhasználásokat."

Azt még csak el tudom fogadni, hogy egy ingyenes program hangfájljait ne lehessen eladni, de azt már nem tartom ildomosnak, hogy a nem kereskedelmi célú felhasználást is megtiltották.

Nyilvánvaló, hogy ha csak egyetlen szereplőt - a narrátort - jelölünk ki és vele olvastatjuk fel az egész könyvet, akkor kevés munka árán jutottunk egy mp3 hangoskönyvhöz.

Ha pedig a fent említett módon igazi, dramatizált hangoskönyvet készítünk, a befektetett munka képvisel akkora értéket, hogy igazán kiadhatnának a programból egy rendes árfekvésű (20.000 Ft) kereskedelmi változatot, aminek a kimenetét korlátlanul fel lehet használni, például elkérni a dramaturgizálási munka értékét.

Azért ezt az ársávot említem, mert a Speech Technology által készített s a Media Markt boltjaiban forgalmazott Speakboard ára 20 ezer forint, s ezért az összegért kaptam egy programot, aminek van egy használható Miklós hangkimenete és egy kiváló minőségű Kriszta kimenete.

Saját magának ugyanis mindenki az egyszereplős, azaz csupasz narrátoros megoldást fogja választani. "Ledaráltatja" a könyvet és kész.

Senki sem fog ingyen - könyvenként akár több tíz órai - élőmunkát belefektetni a dramaturgizálásba.

Ez sokkal lassabb dolog ugyanis, mint a szkennelt szövegek javítása. Mert itt nem elég bemarkerelni a szöveg egy adott részét, azt legalább előnézetben meg is kell hallgatni, hogy ténylegesen hogy hangzik. Ha nem jó, javítunk rajta, újra meghallgatjuk, újra igazítunk rajta és csak akkor mehetünk tovább, ha tényleg a szöveg tartalmához illeszkedően hangzik.

A szkennelés javítása ehhez képest gyerekjáték: hibás a szó, javítom és már felejthetem el, hogy ott volt, mehetek tovább a szövegen.

Ennek ellenére mindenki tudja közülünk, hogy ingyen proof reader-eket alig lehet találni, ha valakit ilyesmire kérnénk, általában jól kimosolyogna minket.

Oldalak ezreit már szkenneltem ingyen másoknak, ezután is meg fogom tenni, viszont a dramaturgizálással jobb, ha nagy ívben elkerülnek, annyira esélytelen a vállalkozás.

Már az nagy munka lesz, ha valaki a nem túl sok szereplős Kis Herceget egyszer bedramaturgizálja.

És ezzel pontosan ki is van herélve a Dex program egyetlen olyan előnye, mely valóban megkülönbözteti a többi szöveget mp3 fájlra konvertáló sok száz angol vagy más nyelvű programtól. Merthogy pont ezt a képességét nem fogja senki igazi rendeltetésének megfelelően használni, leszámítva a kezdeti lelkesedés és egy-egy valaki által imádott könyv biztosította erős motivációt.

A Speakboard esetén teljesen tiszta a kép. A felhasználó megveszi a programot egy elérhető áron, dolgozik vele a szép hangkimenetért és ha szerzői joga és kedve van hozzá, elkéri a tisztességes munka árát.

Bár - mint említettem - ennél a programnál egyelőre dramaturgizálásra nincs mód, azért itt is nagyon sokat kell a szöveggel molyolni, hogy tényleg szép és intelligens felolvasást kapjunk eredményül, de az így kapott hangfájlokkal mindenki azt tehet, amit akar és amit a szerzőjogi törvény megenged.


 Vissza az előző oldalra 

 Főoldal